Διάκριση της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου μας

Με πολύ μεγάλη χαρά, σας ενημερώνουμε ότι η ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας (NextGen Pella Farmbots) διαγωνίστηκε σήμερα 14/5/2022 στον Περιφερειακό Τελικό Κεντρικής Μακεδονίας του Διαγωνισμού WRO Hellas 2022 (Κατηγορία Open Δημοτικού με θέμα “Αγροτική Παραγωγή”) και επελέγη ως 1 από τις 5 ομάδες που θα εκπροσωπήσουν την Κεντρική Μακεδονία στον μεγάλο τελικό της Αθήνας (στις 29/5)!

Το έργο της ομάδας μας είναι ένα εργοστάσιο επεξεργασίας φρούτων και οι αυτοματισμοί που δημιουργήθηκαν αφορούν (α) στο σύστημα εισόδου των φρούτων στο εργοστάσιο (αυτόματο άνοιγμα-κλείσιμο της μπάρας του εργοστασίου) με χρήση μικροελεγκτών Microbit, (β) αυτόματο διαχωρισμό φρούτων με βάση το χρώμα τους, με χρήση κάμερας και του ρομποτικού κιτ Lego Wedo 2.0 και (γ) ζύγιση φρούτων πριν τη συσκευασία τους με χρήση ζυγαριάς που βασίζεται στο ρομποτικό κιτ Lego Wedo 1.0.Ακολουθούν φωτογραφίες από την κατασκευή του έργου και την παρουσίαση του στους κριτές του Διαγωνισμού.

Μέλη ομάδας:

Λυδία Δεληδιαμαντή (Ε’ τάξη)

Αντωνία Ζορμπά (Ε’ τάξη)

Ζωή Καπουρτζούδη (Στ’ τάξη)

Χριστίνα Ντελιογλανίδου (Στ’ τάξη)

Περικλής Παπαδόπουλος (Ε’ τάξη)

Κωνσταντίνος Χασιώτης (Ε’ τάξη)

Ειρήνη Χρυσάφη (Στ’ τάξη)

Προπονητής ομάδας:

Αλέξανδρος Μοσκοφίδης (Πληροφορικός)