Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες Γερμανικών

Στα μαθήματα γερμανικών που πραγματοποιήθηκαν το μήνα Δεκέμβριο, οι μαθητές της Ε τάξης ήρθαν σε επαφή με χριστουγεννιάτικα έθιμα της Γερμανίας! Έστειλαν γράμμα στον Αη Βασίλη στην πόλη Himmelpfort της Γερμανίας και η απάντηση δεν άργησε να έρθει. Εκτός από το γράμμα με τις χριστουγεννιάτικες ευχές μας έστειλε και μια υπέροχη χριστουγεννιάτικη κάρτα! Τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο με το έθιμο για το χριστουγεννιάτικο στεφάνι και το χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο. Επίσης κατασκευάσαμε χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με ανακυκλώσιμα υλικά (Adventskalender) , στο οποίο βάλαμε ευχές και γλυκίσματα,καθώς και κάρτες με ευχές για τα Χριστούγεννα! Αφού προετοιμάσαμε το τραγούδι Kling Glockchen το παρουσιάσαμε σε τάξεις του σχολείου.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Παπαδοπούλου