logo top bubbles

Σύνδεσμοι

dot

" Τα φυτά ζητούν αγάπη"

Ένα από τα αγαπημένα θέματα των μαθητών των μικρών τάξεων, είναι θέματα που έχουν σχέση με το περιβάλλον.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης του Περιβάλλοντος το Α3 του σχολείου μας ασχολείται εδώ και λίγο καιρό με τα φυτά. Οι μαθητές γνωρίζουν, μαθαίνουν, ανακαλύπτουν, κατανοούν και κατατάσσουν τα φυτά από τη γέννησή τους, την ανάπτυξή τους έως τη δημιουργία ενός κανονικού φυτού.

Δημιούργησαν λοιπόν μικρά σπορεία, συνθέτουν με ιδιαίτερη χαρά και ευχαρίστηση στα φυτολόγια τους και περιμένουν με ανυπομονησία τα δικά τους φυτά να αναπτυχθούν κάτω από την επίβλεψη και φροντίδα τους.

Αυτές είναι μερικές από τις δραστηριότητες που έχουν ξεκινήσει οι μαθητές μας, περιμένοντας βέβαια και άλλα πολλά ευχάριστα, χρήσιμα και διασκεδαστικά πράγματα που πρόκειται να μάθουν σε αυτήν τη πολύπλευρη και ενδιαφέρουσα εργασία που έχουν ξεκινήσει.

bottom corner