Η παρουσία του σχολείου μας στον Προκριματικό του Διαγωνισμού STEM2024

Το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024. η ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας με όνομα S.W.E.I. (Solar Wind Energy Island) παρουσίασε το έργο της στον προκριματικό Κεντρικής Μακεδονίας του Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM 2024 που διοργανώθηκε στο Αρσάκειο δημοτικό σχολείο Θεσσαλονίκης. Το θέμα του Διαγωνισμού ήταν η Μεσόγειος Θάλασσα και το έργο που ετοίμασε η ομάδα S.W.E.I. ήταν ένα πρότυπο “πράσινο” νησί στο οποίο η ενέργεια προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές ενώ μια σειρά αυτοματισμών εξασφαλίζουν ότι η σπατάλη της σχεδόν μηδενίζεται.

Το έργο αξιολογήθηκε από 2 επιτροπές κριτών και κατατάχθηκε στα καλύτερα του προκριματικού εξασφαλίζοντας ένα από τη εισιτήρια της Κεντρικής Μακεδονίας για την τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM 2024.

Τα μέλη της ομάδας:

Ανδρονίκη Αναστασιάδου (Τάξη Δ)

Μιχαήλ Κουρτελίδης (Τάξη Δ)

Γιώργος Μοσκοφίδης (Τάξη Ε)

Αναστασία Νίκου (Τάξη Ε)

Νικόλας Περπέτσης (Τάξη Δ)

Γιώργος Ρέκος (Τάξη Στ)

Κωνσταντίνος Ρέκος (Τάξη Δ)

Βαγγέλης Συμεωνίδης (Τάξη Δ)

Αναστάσης Τσιβρανίδης (Τάξη Ε)

Γιώργος Φωτιάδης (Τάξη Δ)

Προπονητής Ομάδας: