Ευχαριστήρια επιστολή

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/-τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, για την ευαισθητοποίηση τους και την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας για αγορά και τοποθέτηση αυτόματου εξωτερικού Απινιδωτή. Με αυτή την ευγενική προσφορά τους ενισχύουν το αίσθημα ασφάλειας των μαθητών/-τριών και του προσωπικού του Σχολείου μας και αποδεικνύουν έμπρακτα το υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης που τους διακατέχει.

Η ύπαρξη απινιδωτή στο σχολείο θα συμβάλλει στην εξοικείωση των μαθητών με την απινίδωση, την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και «εν γένει» την παροχή των βασικών επιπέδων των Πρώτων Βοηθειών. Τα παιδιά θα μάθουν ζωτικής σημασίας δεξιότητες και θα καλλιεργήσουν μια κουλτούρα ανταπόκρισης, ώστε ως μελλοντικοί πολίτες να είναι έτοιμοι, πρόθυμοι και ικανοί να δράσουν άμεσα, όταν παραστεί ανάγκη, σώζοντας ζωές. Παράλληλα θα μάθουν να βοηθούν τους άλλους και να αναπτύσσουν το αίσθημα αλληλεγγύης, αλτρουισμού και κοινωνικής ευθύνης.

Σας ευχαριστούμε για την πολύτιμη προσφορά σας, η οποία αποτελεί εχέγγυο για την ασφάλεια και την υγιεινή του σχολικού μας περιβάλλοντος.

Με εκτίμηση,

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/-τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών.