Πύργος ρολογιού Γιαννιτσών, από την εικόνα στον 3d εκτυπωτή

Θέμα: το ρολόι της πόλης. Η σχεδίαση έγινε στο Tinkercad με βάση φωτογραφίες που τραβήχτηκαν κατά την επίσκεψη της Στ’ τάξης στον χώρο. Ακολούθησε εκτύπωση μοντέλων των μαθητών στον 3d εκτυπωτή του σχολείου.

Τα ρολόγια αυτά θα εκτεθούν στην εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος e-twinning, που θα γίνει στο τέλος της σχολικής χρονιάς, και μετά θα επιστραφούν στις σχεδιάστριες και σχεδιαστές τους ως ενθύμια της φοίτησης τους στο Δημοτικό Σχολείο.

Τα έργα δημιουργήθηκαν στο μάθημα ΤΠΕ (Πληροφορική) από μαθήτριες και μαθητές της Στ’ τάξης και είναι μέρος των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν για το e-twinning πρόγραμμα “An intercultural trip through two different historical eras” που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας.

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Αλέξανδρος Μοσκοφίδης, Πληροφορικός