Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, πρόγραμμα e-twinning

Το σχολείο μας με τους μαθητές των Δ΄ και Ε΄ τάξεων του Ολοήμερου Προγράμματος συμμετέχει στο εγκεκριμένο eTwinning εθνικό έργο με τίτλο «Ημέρα παιδικού βιβλίου». Στο έργο συμμετέχουν σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από διάφορες περιοχές της χώρας μας. Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη επικοινωνιακών , συνεργατικών και ψηφιακών δεξιοτήτων των εμπλεκόμενων μαθητών. Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με επιλεγμένα παλιά σχολικά βιβλία και παρουσιάζουν με διάφορα μέσα τη θεματολογία της επιλογής τους. Στις 15 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη ζωντανή συνάντηση μεταξύ των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ένα δείγμα των εργασιών μας κατά την πρώτη φάση του προγράμματος: Το σχολείο μας με τους μαθητές των Δ΄ και Ε΄ τάξεων του Ολοήμερου Προγράμματος συμμετέχει στο εγκεκριμένο eTwinning εθνικό έργο με τίτλο «Ημέρα παιδικού βιβλίου». Στο έργο συμμετέχουν σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από διάφορες περιοχές της χώρας μας. Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη επικοινωνιακών , συνεργατικών και ψηφιακών δεξιοτήτων των εμπλεκόμενων μαθητών. Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με επιλεγμένα παλιά σχολικά βιβλία και παρουσιάζουν με διάφορα μέσα τη θεματολογία της επιλογής τους. Στις 15 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη ζωντανή συνάντηση μεταξύ των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων.

Σε [αυτό τον σύνδεσμο], μπορείτε να δείτε ένα δείγμα των εργασιών μας κατά την πρώτη φάση του προγράμματος