Πρόγραμμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας Παιδιών και Εφήβων-ΔΙΩΝΗ

Στα πλαίσια του Προγράμματος “Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας Παιδιών και Εφήβων – ΔΙΩΝΗ”, που εκπονεί το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού και στοχεύει στην έγκαιρη πρόληψη και αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας και ανάπτυξης των παιδιών και εφήβων, επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της 17ης ΤΟΜΥ Γιαννιτσών (παιδίατρος, κοινωνική λειτουργός, νοσηλεύτρια).
Η προληπτική ιατρική εξέταση πραγματοποιήθηκε στις 12 – 14 Μαρτίου σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου με τον κατάλληλο ιατρικό εξοπλισμό (πιεσόμετρο, ζυγαριά, αναστημόμετρο, κλπ), παρουσία των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών της Γ΄ και ΣΤ΄ τάξης, που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.
Η άψογη συνεργασία με την τοπική μονάδα ΤΟΜΥ, καθώς και το ενδιαφέρον, η υπομονή και η υπευθυνότητα που έδειξαν οι γονείς και οι μαθητές του σχολείου συντέλεσαν στην ολοκλήρωση του προγράμματος.