Αρχική Σελίδα | Βιβλίο επισκεπτών | Στείλτε τα σχόλιά σας| Επικοινωνία

ΕΝΤΟΠΙΟΙ
 ΓΛΩΣΣΑΡΙ

ΝΤΟΠΙΟΙ

Ο λαός των Εντοπίων είναι ο λαός ο οποίος έχει γεννηθεί και ζει στον τόπο αυτό εδώ και χιλιάδες χρόνια. ΄Ολοι θεωρούν ότι αυτοί οι κάτοικοι είναι γνήσιοι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Είναι φιλειρηνικός λαός που ασχολείται με τη γεωργία και την κτηνοτροφία. Ζει και εργάζεται με ζήλο. Έχει αναπτύξει πολιτισμό που είναι ζηλευτός για τις πολλές ενδυμασίες, τους λεβέντικους και γεμάτους ζωντάνια χορούς του. Τα ήθη και τα έθιμά του είναι γεμάτα σεβασμό για το περιβάλλον, το συνάνθρωπο, τους γέροντες και τους γονείς.

Χαραχτηριστικό είναι το έθιμο του γάμου, όπου η χαρά εκδηλώνεται σε όλη τη διάρκειά του με αντρικούς και γυναικείους χορούς, με τραγούδια χαρούμενα, φερμένα από τα παλιά χρόνια, στην τοπική διάλεκτο (ιδίωμα).

Τα μουσικά όργανα των Εντοπίων είναι η γκάϊντα, το κλαρίνο και ο ζουρνάς. Η συγκίνηση και η χαρά είναι τα κύρια στοιχεία που κυριαρχούν στην μουσική. Ένα άλλο, το πιο σημαντικό ίσως, στοιχείο είναι ότι όλες οι εκδηλώσεις, είτε της χαράς, είτε της λύπης και γενικά όλης της ζωής τους, επηρεάζονται βασικά από τη θρησκεία, την ορθόδοξη πίστη.

Με σεβασμό στην πίστη τους, τηρούν τα έθιμά τους γνήσια, με την τρυφερότητα των παλαιοτέρων καιρών όπου ο έρωτας ήταν η ζωή και τον υμνούν με τα τραγούδια τους, τα ερωτικά. Ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή τους, τον δέχονται απλά σαν να αποτελεί μέρος της ζωής και τον τραγουδούν κι αυτόν με τα μοιρολόγια.

Χριστούγεννα - Φώτα - Πάσχα έχουν τα δικά τους έθιμα για κάθε γιορτή ξεχωριστά.  Δυστυχώς όμως, δεν υπάρχει καταγραφή αυτών των ηθών και εθίμων με αποτέλεσμα να χάνονται με τον καιρό  ή να επηρεάζονται  από τον ξένο τρόπο ζωής.

Πιστεύω ότι εάν δε θέλουμε να χάσουμε όλους αυτούς τους θησαυρούς που κουβαλούν  μέσω της παράδοσης, στις πλάτες τους, οι πρόγονοί μου  θα πρέπει να γίνει μια σωστή και εμπεριστατωμένη  έρευνα και καταγραφή όλων αυτών που θα αποτελέσουν τη μαγιά για τη διάπλαση των επόμενων γενιών.

ΟΝΟΜΑΣΙΑ  ΧΟΡΩΝ - ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ  ΚΑΙ  ΕΘΙΜΩΝ

ΧΟΡΟΙ                                              ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

ΣΤΑΓΚΕΝΑ                                          ΖΑΒΛΙ

ΤΣΟΥΡΑΠΙΑ                                  ΤΣΟΥΕΡΝΕ  ΤΣΟΥΡΑΠΕ

ΛΕΝΑ  ΜΟΜΑ                                     ΖΑΜΠΛΙΤΖΕΝΑ

ΡΑΙΚΟ                                                  ΤΖΕΜΟΣ

ΕΘΙΜΟ      ΠΟΥΣΤΑΒΑΙΝΕ

Έθιμο της αποκριάς μπαίνοντας στη σαρακοστή. Οι νεότεροι ζητούνε συγχώρεση από τους μεγαλύτερους, με χειροφίλημα και μετάνοια. Το τραπέζι περιλαμβάνει το μπάνικ (τυρόπιτα), κόκκινο κρασί και αβγό. Η μεγαλύτερη σε ηλικία (μπάμπω) συγκεντρώνει γύρω της τα εγγόνια και με το σουκάλο (πλάστης) αφού έχει δέσει με μια κλωστή στην άκρη του σουκάλου ένα βραστό αβγό και τα παιδιά προσπαθούν να πιάσουν το αβγό στον αέρα. Το παιδί που θα πιάσει πρώτο το αβγό είναι  ο νικητής.

Βασίλης  Αδαμαντίδης