Αρχική Σελίδα | Βιβλίο επισκεπτών | Στείλτε τα σχόλιά σας| Επικοινωνία

ΠΟΝΤΙΟΙ

ΕΝΤΟΠΙΟΙ
 ΓΛΩΣΣΑΡΙ

..όλα ξεκίνησαν από μια εγκύκλιο του υπεύθυνου της περιβαλλοντολογικής εκπαίδευσης κ. Βασίλειου Καναβούρα. Συζητώντας την στην τάξη και εξετάζοντας τα θέματα που μπορεί να περιλάβει ένα τέτοιο μάθημα σκεφτήκαμε πως ίσως θάταν καλό να προσπαθήσουμε, με κάποια απ’ αυτά ν’ασχοληθούμε.

Σχεδόν αμέσως καταλήξαμε να κατευθύνουμε την προσπάθειά μας σε θέματα που αναφέρονται στα πολιτιστικά δρώμενα της περιοχής που ανήκει το σχολείο μας.΄Ετσι ονομάστηκε η εργασία που θα αναλάμβαναν τα παιδιά « Η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας ».

Η Στ' τάξη με τον δάσκαλό της Διονύση Βούτο

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες, επέλεξαν τον επικεφαλή που ήταν και ο συντονιστής και κατέληξαν στα επί μέρους θέματα που θα διαπραγματεύονταν, όπως: «Τα τραγούδια και οι χοροί του τόπου μας», «Στολές, φορεσιές», «΄Ηθη και έθιμα - ιδιωματισμοί», «Παραδόσεις - μουσικά όργανα».
Τέλος ζητούμε την κατανόησή σας για τυχόν λάθη και παραλείψεις. Τα παιδιά δεν είναι έμπειροι δημοσιογράφοι και ερευνητές, όμως τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γι’ αυτή τους την προσπάθεια.